31 października 2011

Endomondo - aplikacja dla biegacza i nie tylko

Endomondo jest jedną z wielu aplikacji na telefony komórkowe (smartfony) służącą do monitorowania treningu (bieganie, Nordic Walking, jazda na rowerze itp.). Działa na wszystkich “smartfonowych” systemach operacyjnych od Androida po Windows Mobile i środowisko Java. Wykorzystuje odbiornik GPS telefonu do obliczania prędkości, tempa, dystansu i wyznaczenia trasy na elektronicznych mapach.

Aplikacja jest sprzężona z serwisem WWW (w polskiej wersji językowej) na który trafiają dane zarejestrowane przez telefon, ułatwia to analizę zrealizowanych treningów, śledzenie postępów itp. Dane umieszczane są w kalendarzu, więc automatycznie tworzy się dzienniczek treningowy, z możliwością przeglądania różnych statystyk. To jeszcze nie wszystko :-) Endomondo jest częścią serwisu społecznościowego, w którym śledzić możemy postępy sportowe swoich znajomych i innych użytkowników, a także rywalizować z nimi w wirtualnych zawodach. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to zbyt atrakcyjne, jednak muszę przyznać, że śledzenie treningów innych amatorów uprawiania sportu może działać mobilizująco ;-). Aplikacja jest dostępna w wersji podstawowej (wyposażonej we wszystkie najważniejsze funkcje) za darmo, wersja “pro” (koszt ok. 3 euro) rozbudowana jest o kilka dodatkowych funkcjonalności m.in. o możliwość oszczędniejszego korzystania z energii zmagazynowanej w akumulatorze telefonu. Program w wersji podstawowej i “pro” współpracuje z innymi urządzeniami np. pulsometrem POLAR WearLink®+ transmitter with Bluetooth®, który komunikuje się z telefonem dostarczając dane dotyczące tętna. Jeśli ktoś lubi słuchać muzyki, to nie trzeba zabierać dodatkowego odtwarzacza - wystarczy skopiować na telefon odpowiednie pliki mp3 i odtworzyć je z poziomu programu. 



Na rynku dostępne są urządzenia wspierające trening np. seria wielofunkcyjnych sportowych zegarków Garmina http://www.garmin.com/pl/products/do_formy/ Do ich niewątpliwych zalet należy to, że są urządzeniami zaprojektowanymi specjalnie do monitorowania treningu, więc można wygodnie w trakcie biegu zobaczyć wszystkie niezbędne parametry (np. tempo, aktualne tętno, dystans itp.), współpracują też z dedykowanymi serwisami WWW. Przez długi czas korzystałem (i korzystam nadal) z Garmina FR60 z czujnikiem tętna i czujnikiem bezwładnościowym. Zegarek nie posiada też GPS i nie można zapisywać śladów z przebiegniętych tras. Warto widzieć, że Endomondo współpracuje z zegarkami sportowymi Garmina (z GPS i bez niego), umożliwia przesłanie pobranych z urządzenia treningów na serwer - wchodzimy za pomocą przeglądarki na stronę Endomondo.com klikamy w "NEW WORKOUT" i dalej wybieramy opcję "Import from Garmin".

Do pewnego stopnia wielofunkcyjne zegarki sportowe z pulsometrem i GPSem można zastąpić telefonem z programem Endomondo. Smartfon kosztuje mniej więcej tyle, co porządny zegarek sportowy Garmina, a można z niego zadzwonić, mieć dostęp do internetu, poczty elektronicznej, posłuchać muzyki i zrobić jeszcze mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy ;-). Telefon komórkowy i tak zawsze warto mieć przy sobie, zwłaszcza jeśli trenujemy samotnie. Endomondo sprawdza się w różnych dyscyplinach sportowych, korzystam z niego przy bieganiu, Nordic Walkingu, jeździe na rowerze i bieganiu na nartach. Smartfon (z wyjątkiem specjalnych modeli) nie jest odporny na działanie wody - w deszczowy trzeba go dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią. Endomondo dość szybko zużywa energię, warto więc przed długą wycieczką rowerową naładować do pełna baterię telefonu. Nieco kłopotliwa jest bieżąca obserwacja parametrów np. biegu, jeśli chcemy często obserwować wyświetlacz, trzeba telefon trzymać w dłoni, co - przynajmniej dla mnie, nie jest zbyt wygodne. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest funkcja wysyłania komunikatów głosowych na słuchawki z Bluetooth (lub podłączonych do telefonu standardowo - kablem) np. po każdym przebiegniętym kilometrze, co może dostarczać użytkownikowi niezbędne dane np. o tempie biegu. Przewaga zegarków sportowych Garmina przejawia się moim zdaniem, głównie  w możliwości łatwego monitorowania parametrów biegu, co ma istotne znaczenie np. na zawodach, gdy chcemy każdy kilometr przebiec w dokładnie określonym czasie. Użytkując Endomondo zauważyłem, że program ma, prawdopodobnie ze względu na niezbyt precyzyjnie działający GPS telefonu, tendencje do podawania nieco zawyżonych parametrów dotyczących długości tras i danych od tego parametru pochodnych. Błąd nie jest duży i jak dla mnie nie ma on większego znaczenia, gdyż trenuję “na czas” a nie “na dystans”. Endomondo służy mi głównie do rejestrowania treningów i ich podstawowych parametrów, tworzenia elektronicznego dzienniczka treningowego, automatycznego tworzenia statystyk, czyli głównie do zbierania i porządkowania różnych danych służących do “sterowania treningiem”. Niektóre ślady GPS publikuję na blogu.

Wszystkie informacje dotyczące programu można znaleźć tutaj:

http://endomodo.com/


--

2 komentarze:

  1. Interesujący wpis. Zachęcam do aktywnego wypoczynku. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy2.12.13

    Endomodo jest ok, ale są lepsze aplikacje do biegania! Polecam np. RunKeepera. Tu więcej na temat alternatyw: aplikacje do biegania :)

    OdpowiedzUsuń