28 września 2012

Opaska na rękę z międzyczasami


Podczas biegu w zawodach na określony z góry czas, bardzo przydaje się kontrola tempa, gdyż ułatwia to efektywne rozegranie wyścigu i uzyskanie możliwie dobrego wyniku  na mecie. Jedną z metod, tanią i skuteczną, jest odczytywanie czasu ze stopera (uruchomionego w momencie startu) na każdym oznaczonym kilometrze trasy. W ten sposób łatwo ustalić, czy tempo naszego biegu jest właściwe i czy nie biegniemy za wolno lub za szybko.

Planowany czas na poszczególnych kilometrach można sobie policzyć i zapisać np. na jakiejś karteczce, nauczyć się na pamięć lub liczyć sobie na bieżąco podczas zawodów. Tempo biegu określa się zwykle podając liczbę minut i sekund na kilometr. Jeśli np. chcemy pobiec w zawodach na 10 km i uzyskać czas 1:00 (jedną godzinę), to 1 kilometr powinniśmy pokonać w 6 minut, 2 km w 12, 5 km w 30 itd. Sytuacja komplikuje się, jeśli chcemy pobiec np. maraton na czas 3:55 wtedy 1 kilometr powinniśmy przebiec w 5 minut i 34 sekundy (5:34), 3 km w 16:42 a 13 km 1:12:24. Obliczanie tego wszystkiego w pamięci jest już nieco trudniejsze niż w pierwszym przykładzie, warto więc zrobić sobie listę zawierającą dokładny czas na poszczególnych kilometrach.

Przygotowanie “ściągi” z międzyczasami można sobie usprawnić korzystając ze strony:
http://www.marathonguide.com/fitnesscalcs/PaceBandCreator.cfm

W formularzu podajemy dystans, planowany czas, jednostkę długości (mila czy kilometr), częstotliwość międzyczasów np. co kilometr czy co 5 km.

Na podstawie tych danych generowany jest dokument w formacie PDF, który można wydrukować na drukarce. Istotny dla nas element (listę międzyczasów) wycinamy nożyczkami i uzyskujemy w ten sposób opaskę, którą możemy sobie założyć na przedramieniu. Opaskę sklejamy np. taśmą dwustronną, klejem itp. i w ten sposób “ściągę” mamy przy sobie podczas zawodów :-). Uwaga praktyczna - warto wzmocnić wydrukowaną listę  międzyczasów za pomocą przezroczystej taśmy klejącej, a dopiero później wyciąć ją nożyczkami - opaska będzie w ten sposób mocniejsza,  odporna na rozerwanie i wodoodporna :-). 

Przy okazji wspomnę o metodzie szacowania czasu potrzebnego do dotarcia na metę. Znając swój czas w zawodach np. na 10 km, można z dość dużą dokładnością określić swój potencjalny wynik np. w półmaratonie czy maratonie.
Można w tym celu skorzystać z kalkulatora biegowego:
http://bieganie.pl/?show=1&cat=44&id=399

Polecam też naprawdę świetną aplikację na telefony komórkowe, zwierającą m.in. różne kalkulatory przydatne biegaczom opisaną tutaj:
RunCalc - aplikacja dla biegacza

Aktualizacja!

Inne generatory opasek na rękę:

http://opaskanamaraton.pl/generator-opasek/

http://olchowka.info/miedzyczasy/

3 komentarze:

 1. Bardzo fajny pomysł z tą opaską :) Zapisałam stronę do ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za ten link! Nie trzeba samemu główkować!

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy27.9.13

  Polecam też serwis http://opaskanamaraton.pl można tam wygenerować sobie opaskę dla kilku różnych strategii.

  OdpowiedzUsuń