27 maja 2011

RunCalc - aplikacja dla biegacza

Zainspirowany artykułem “RunCalc - kalkulator biegowy na komórkę” na portalu MaratonyPolskie.PL postanowiłem zainstalować program RunCalc na swoim telefonie (Samsung Avila) by przekonać się o jego przydatności.  (Obecnie używam RunCalc'a na telefonie z Androidem).
Aplikacja została napisana (i jest rozwijana) przez niewielki ale kompetentny zespół: Robert Celiński (aplikacja, wersja polska i angielska), Anna Celińska (jęz. włoski), Maciej Rudnik (jęz. hiszpański), Wojciech Starzyński (jęz. francuski), Jacek Świercz (jęz. niemiecki). Robert Celiński jest  doświadczonym biegaczem (ukończył ponad 60 maratonów na siedmiu kontynentach) i jak można przypuszczać stworzona przez niego aplikacja powinna posiadać funkcjonalności bardzo przydatne dla zwykłych truchtaczy jak i zawodników. 

Istalacja

Program do działania potrzebuje środowiska Javy w telefonie (J2ME) czyli powinna działać na większości współczesnych telefonów, jest też wersja na komórki z systemem operacyjnym Android. Aplikację można zainstalować w telefonie i używać bezpłatnie. Do uruchomiania programu w telefonie potrzebny jest czterocyfrowy kod (na każdy miesiąc inny) aby go otrzymać należy wejść na stronę WWW RunCalc http://runcalc.byledobiec.pl/ i założyć sobie na niej swoje konto. Po zalogowaniu się otrzymujemy czterocyfrowy kod na dany miesiąc i możemy rozpocząć instalację programu na telefonie. Należy więc uruchomić przeglądarkę internetową w telefonie i wpisać adres: http://runcalc.byledobiec.pl po czym kilknąć w link “Download RunCalc”. Aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana. W przypadku Androida aplikację można pobrać standardowo ze sklepu https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.byledobiec.RunCalc

Po uruchomieniu programu pojawia się ekran na którym wprowadzamy wspomniany już czterocyfrowy kod  i podstawowe preferencje np. język programu, jednostkę tempa np. min/km, rodzaj stopera (normalny, interwały, międzyczasy, sędzia), identyfikator i hasło użytkownika na portalu http://runcalc.byledobiec.pl/ jeśli chcemy wysyłać dane z aplikacji do internetu, nr SMS jeśli chcemy automatycznie wysyłać SMSy np. z międzyczasami, dalej płeć, wiek, waga, wzrost, tętno spoczynkowe, tętno maksymalne, długość stopy, opcjonalnie kurs wymiany, różnicę czasu (przydaje się na wyjazdach zagranicznych). Dane wprowadza się raz i są pamiętane przez aplikację.

Program posiada następujące funkcjonalności:

 • Wielofunkcyjny stoper - odmiany normalny, interwały, międzyczasy, sędzia (do rejestracji czasów zawodników podczas zawodów). Dane ze stopera można wysyłać do internetu lub SMSem co umożliwia np. rodzinie śledzenie przebiegu wyścigu :-)
 • Historia - gdzie pamiętane są zapisy ze stopera.
 • Kalkulator - czterodziałaniowy do liczenia.
 • Tempo - program oblicza tempo biegu (np. w minutach na kilometr) po podaniu dystansu i czasu
 • Czas - program oblicza czas biegu po podaniu dystansu i tempa.
 • Dystans - program oblicza przebiegnięty dystans po podaniu czasu i tempa.
 • Międzyczasy - program oblicza międzyczasy np. co kilometr dla podanego dystansu i czasu.
 • Analiza rekordów - po podaniu rodzaju biegu (np. maraton lub  półmaraton czy 10 km) i uzyskanego w nim czasu, program prognozuje czasy możliwe do uzyskania podczas maratonu, półmaratonu i biegu na 10 km.
 • Prognoza miejsca -  po wybraniu dystansu, czasu i liczby uczestników zawodów, program prognozuje które miejsce można zająć. 
 • Wskaźnik BMI - program oblicza BMI (ufff, w normie :-) ). 
 • Kalorie - po podaniu wagi, czasu i tempa biegu program wylicza zużyte kalorie.
 • Strefy tętna - po podaniu tętna spoczynkowego i maksymalnego program wylicza strefy np. aerobową, anareobową, VO2 max.
 • Długość kroku - po podaniu tempa i kadencji (kroków na minutę) program oblicza długość kroku.
 • Analiza kadencji -  po podaniu kadencji i długości kroku program wylicza tempo.
 • Nachylenie zbocza - po podaniu dytansu i wysokości program wylicza nachylenie w procentach i stopniach.
 • Tempo pod górę - po podaniu nachylenia w procentach i tempa na tej trasie program prognozuje tempo po płaskim w idealnych warunkach.
 • Różnica czasu - po podaniu uzyskanych czasów program wylicza różnicę między nimi. 
 • Test Coopera - wyniki testu dla grup wiekowych i płci.
 • Rozmiar buta - po podaniu długości stopy program wylicza miary butów w różnych systemach.
 • Konwerter - konwerter różnych miar np. mile na kilometry itd.
 • Słownik - słowniczek różnych terminów biegowych w językach polskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i portugalskim. Na zawodach zagranicznych bezcenne! 
 • Gra - gra w maraton, przyznam się - nie próbowałem ale podobno wciągająca.

Aplikacja działa w telefonie stabilnie i bez problemów, obsługuje ekran dotykowy i wirtualną klawiaturę. Funkcje programu są rzeczywiście bardzo przydatne do biegacza, teraz aby policzyć sobie np. tempo na określony wynik na zawodach nie trzeba uruchamiać komputera i poszukać w internecie odpowiedniego kalkulatora.

Podoba mi się zwłaszcza stoper w trybie "międzyczasy". Przed biegiem definiujemy sobie dystans i zaplanowany czas potrzebny na dotarcie do mety. Program wylicza nam czas na kolejnych kilometrach. Podczas startu uruchamiamy stoper który "pilnuje" zaplanowanych międzyczasów, podczas mijania oznaczonych kilometrów trasy wystarcza nacisnąć klawisz stopera, by został złapany czas i ukazała się informacja jak bardzo jesteśmy przed lub po zaplanowanym czasie. Znakomicie ułatwia to kontrolę tempa biegu. 

Twórcom programu należą się wyrazy uznania za świetnie przemyślaną i funkcjonalną aplikację dla biegaczy. Mam wielką nadzieję, że program będzie dalej rozwijany.

Aktualizacja!
RunCalc w wersji "Java" korzysta z już GPS, program jest cały czas rozwijany i otrzymuje nowe funkcjonalności.

RunCalc możemy uruchomić też w przeglądarce internetowej (także na urządzeniu mobilnym) pod adresem http://rc.byledobiec.pl/


Strona programu RunCalc
http://runcalc.byledobiec.pl/

Dokładny opis wszystkich aktualnych funkcjonalności znajdziemy pod adresem:
http://runcalc.byledobiec.pl/index.php?go=documentation

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz