14 marca 2013

Rakiety śnieżne

Pies dawał sobie radę bez rakiet :-)
Rakiety śnieżne umożliwiają pokonywanie tak trudnego terenu zasypanego śniegiem, że stosowanie innych środków ułatwiających poruszanie się w zimie np. nart śladowych lub nawet turowych staje się nieopłacalne, gdyż jest zbyt męczące i kłopotliwe. Jak mają się rakiety śnieżne w kontekście treningu biegowego? Wydaje mi się, że chodzenie w rakietach jest naturalną formą treningu siłowego, waga "śnieżnych butów" wynosi zwykle ok. 1 kilograma każdy, marsz z rakietami może dać solidnie w kość, na stromych podejściach w górach rośnie tętno i poruszanie się wymaga naprawdę sporego wysiłku. W chodzeniu bardzo pomagają kije trekkingowe, więc pracują także mięśnie obręczy barkowej.

Na co zwrócić uwagę prze zakupie rakiet śnieżnych?
Myślę że gwarancję jakości i trwałości daje renomowany producent, w Polsce dostępny jest sprzęt np. firmy TSL i Inook.
Producent określa też dopuszczalną wagę użytkownika, używam rakiet o nośności 120 kg przy masie ok. 70 kg i sprzęt sprawdza się bardzo dobrze. Jeśli ktoś waży 80 kg i więcej polecam modele o nośności przynajmniej 140 kg.
Z uwagi na to, że w Polsce łatwiej o śnieg w górach niż na nizinach, warto kupić rakiety przystosowane do chodzenia w warunkach górskich - muszą mieć zęby i kolce zabezpieczające przed ześlizgiwaniem się ze stoków i ułatwiające podchodzenie nawet przy silnym oblodzeniu.
Bardzo istotnym elementem jest możliwość zablokowania pięty buta przy rakiecie (przydaje się np. przy zejściach, pokonywaniu przeszkód terenowych, powalonych drzew itp.) i wyposażenie rakiety w tak zwany podpiętek (podobny jak przy wiązaniach turowych) podnoszący piętę buta o kilka centymetrów, co znakomicie ułatwia pokonywanie stromych podejść (mniej obciążamy ścięgna Achillesa).
Rakiety z wyższej półki wyposażone są w możliwość opuszczenia pięty poniżej linii rakiety, która ułatwia schodzenie bardzo stromymi szlakami. Mój sprzęt nie ma takich możliwości, lecz jak dotąd nie zauważyłem, że funkcjonalność ta była mi kiedykolwiek potrzebna, wydaje mi się, że przydaje się to bardziej w warunkach alpejskich niż sudecko-karpackich.

Rakiety śnieżne mają swoje zalety - dają poczucie niesamowitej wolności - można iść gdzie się chce i gdzie nie można dotrzeć w samych butach, na nartach czy nawet skuterem śnieżnym czy ratrakiem. Można wybierać drogi praktycznie nieuczęszczane przez turystów, by rozkoszować się ciszą, spokojem i nietkniętą stopą pokrywą śnieżną. W chwili, gdy nie są już potrzebne, można je zdjąć i przytoczyć do plecaka, są lekkie i nie tak kłopotliwe w terenie jak pionowo przymocowane narty śladowe bądź turowe.
Jakie są wady? Moim zdaniem są dwie: prędkość poruszania jest stosunkowo niewielka - szybsze mogą być narty umożliwiające zjazdy podnoszące znacznie średnią prędkość ruchu i męczące jest pokonywanie trawersów o dużym nachyleniu, w tym przypadku pomóc może chwilowe zdjęcie rakiet i przyjście odcinka w samych butach lub poszukanie innej, wygodniejszej drogi.

Gdy nie posiadamy swojego sprzętu można wypożyczyć rakiety śnieżne w niektórych schroniskach górskich, wypożyczalniach sprzętu zimowego lub w sklepach ze sprzętem górskim, warto więc wcześniej sprawdzić jakie mamy możliwości.
Wypożyczalnie rakiet śnieżnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz