18 października 2011

NW jak Nordic Walking

Nordic Walking został wymyślony w Finlandii jako trening służący do  podtrzymania formy u biegaczy narciarskich w sezonie letnim. Z czasem okazało się, że jest to całkiem sensowna forma sportu dla ludzi o różnym wieku i możliwościach fizycznych. Maszerując z kijami więcej pracujemy mięśniami obręczy barkowej niż przy bieganiu, kije odciążają też stawy, ścięgna, więzadła i mięśnie kończyn dolnych przez co NW jest dostępny dla ludzi z nadwagą, którzy postanawiają ruszać się trochę, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Mniejsze obciążenia aparatu ruchu ważne są także w odzyskiwaniu sprawności i formy po kontuzjach - co właśnie testuję na sobie :-)

Technika NW wcale nie jest tak prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Warto na samym początku poświęcić trochę czasu i pieniędzy na kilka lekcji pod okiem instruktora, który pomoże dobrać sensowne kije, zademonstruje  prawidłową technikę, skoryguje błędy itd. Dobra wiadomość jest taka, że ubranie i buty można stosować te same co przy bieganiu, więc wystarczy zainwestować tylko w kije.

Mnie najwięcej trudności sprawiało (i ciągle jeszcze sprawia) prawidłowa praca rękami. W sumie chodzi o taki ruch, by ramię mijało linię bioder i prostując się w łokciu osiągało pozycję wychyloną do tyłu (w tej końcowej fazie następuję odepchnięcie się kijem i popchnięcie ciała do przodu). Kije NW są tak skonstruowane, że dłoń mocowana jest do nich  za pomocą specjalnej rękawiczki. Odpychamy się (uwaga!) nie trzymając za uchwyt kijka - tylko właśnie za pomocą rękawiczki przy otwartej dłoni i wyprostowanych palcach. Taka technika wymusza odpowiednią pracę tricepsów, tylnej części barków i mięśni pleców. Jeśli ruchu nie wykonujemy w prawidłowy sposób, używamy kijów głównie do podpierania się, co niestety niewiele daje ze sportowego punktu wiedzenia. 

Trzeba tutaj uczciwie przyznać, że prawidłowa technika NW wymaga jednak silnych, wytrzymałych i rozciągniętych mięśni (o koordynacji ruchowej nie wspomnę) i raczej nie wychodzi od razu ludziom, którzy nie są w wystarczającym stopniu wysportowani.  Nie trzeba się zniechęcać i po przemaszerowaniu kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów jest szansa na uzyskanie poprawnego technicznie ruchu. Powszechna opinia, że NW jest sportem zarezerwowanym tylko dla starszych i schorowanych ludzi jest całkowicie nieuzasadniona. 

Film poniżej ilustruje poprawną technikę NW:



W każdym razie mnie NW przypadł do gustu i zamierzam urozmaicać treningi biegowe marszem z kijami :-)

O Nordic Walking i nie tylko, na blogu instruktora NW i narciarstwa biegowego - Żyj aktywnie
i blogu Nordic Walking mk 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz