5 maja 2011

Trasa biegowa (narciarska) Jizerka - Smedava - Jizerka
Trasa dość łatwa, możliwa do przebiegnięcia przez początkujących narciarzy, brak stromych zjazdów, w połowie drogi można odpocząć i coś zjeść w czeskim schronisku (gospodzie) Smedava (polecam!).

Początek trasy jest na parkingu w Jizerce, gdzie można zostawić samochód za niewielką opłatą u parkingowego lub jeśli go nie ma - kupić bilet w specjalnym automacie. Dalej, (uwaga!), nie w stronę Jizerki tylko stojąc przy wjeździe na parking - w lewo. Po ok. 1,5 km docieramy do rozwidlenia dróg opisanego specjalną tablicą “U bunkru” (pod śniegiem rzeczywiście znajduje się bunkier) - tam w lewo do góry. Poruszamy się cały czas główną trasą narciarską przez ok. 5 km aż docieramy do skrzyżowania dróg narciarskich to w lewo. 200 m dalej jest asfaltowa droga (zimą oczywiście pod śniegiem i niedostępna dla samochodów) prowadząca do Smedavy. Tu w prawo i po ok. 1 km powinniśmy dotrzeć do schroniska. Z gospody poruszamy się początkowo drogą w kierunku Jizerki, po ok. 1,5 km skręcamy w narciarską Jizerską magistralę (przy tzw. "Zimowym kiosku") która doprowadzi do znanego już nam miejsca “U bunkru”.  Stamtąd jeszcze 1,5 km i kończymy trasę na parkingu koło Jizerki. 

Trasy biegowe w Czechach są zazwyczaj bardzo dobrze utrzymane, na wielu odcinkach znajduje się ślady do “klasyka” prowadzące w obie strony, środek służy narciarzom poruszającym się “łyżwą”. Narciarstwo biegowe jest bardzo popularne u naszych południowych sąsiadów, amatorzy dysponują zazwyczaj bardzo dobrą techniką i świetną kondycją. Trasy są dobrze oznakowane, w kluczowych miejscach umieszczono mapy ułatwiające orientację w terenie. Nikt nie niszczy założonych śladów - obowiązuje zakaz wstępu bez nart na trasy narciarskie, który jest powszechnie przestrzegany. Jedzenie i napoje w gospodach to osobny temat, polecam zapoznać się z tym zagadnieniem w praktyce ;-). 
Opisaną trasę można przebiec w lecie lub przejechać na rowerze.

Więcej o Jizerskiej magistrali:
http://www.liberec.pl/Jizersk%C3%A1_magistr%C3%A1la_Magistrala_Izerska_k,1,a,62.html

http://www.liberec.pl/Trasy_narciarskie_Izerskiej_Magistrali_Narciarskiej_k,1,a,63.html

Mapa czeskich tras narciarskich w Górach Izerskich:
http://www.liberec.pl/file/art_63_1_jizerky_ski.pdf

1 komentarz:

  1. Przyznam, że tej trasy nie znałam, ale nadrobię zaległości gdy tylko spadnie śnieg i chętnie wybiorę się w te rejony :)

    OdpowiedzUsuń