26 sierpnia 2010

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Na portalu Bieganie.pl ukazał się artykuł omawiający przyczyny i sposoby zapobiegania statystycznie najczęstszym przypadkom kontuzji u osób uprawiających bieganie, czyli problemy ze:
  • ścięgnem Achillesa,
  • rozcięgnem podeszwowym,
  • zespołem pasma biodrowo-piszczelowego,
  • przeciążeniem przyśrodkowej części piszczeli,
  • skręceniem stawu skokowego,
  • przetrenowaniem.
Najlepiej jest zapobiegać niż leczyć, bo leczenie może być kosztowne (w zasadzie trzeba leczyć się prywatnie za własne pieniądze), kłopotliwe, często bywa nieskuteczne, a o problemie znalezienia kompetentnego sportowego lekarza ortopedy który umie właściwie zdiagnozować kontuzję i wdrożyć odpowiednie leczenie nawet nie wspominam :-(.
Koniecznie trzeba przestrzegać zasady, by trening zaczynał się rozgrzewką a kończył schłodzeniem i obowiązkowymi ćwiczeniami rozciągającymi. Warto właściwie się odżywiać i pamiętać o właściwiej regeneracji między treningami. Nigdy nie lekceważyć bólu, który jest pierwszym sygnałem że coś jest nie tak - im szybciej zareagujemy na pojawiająca się kontuzję (choćby przez zaprzestanie na jakiś czas treningów, wdrożenie dodatkowych ćwiczeń rozciągających i okresowe schładzanie bolącego miejsca) tym szybciej organizm sobie z nią poradzi. Warto systematycznie wykonywać ćwiczenie core stability i propriocepcji, by wzmocnić gorset mięśniowy.

Cały artykuł jest tutaj:


Inny tekst poświęcony leczeniu kontuzji.

CDN.

10 sierpnia 2010

Trasa biegowa (Góry Izerskie) Jakuszyce - Jizerka - Jakuszyce



Przedstawiam moją ulubioną trasę biegową w Górach Izerskich. Sądzę, że ta propozycja jest atrakcyjna biegowo, turystycznie i krajoznawczo, prowadzi przez bardzo pięknę obszary Gór Izerskich (polskich i czeskich), jedną z najpiękniejszych wsi górskich w Czechach - Jizerkę i rezerwat “Szafirowy potok”. Z uwagi na to, że przekraczamy granicę koniecznie trzeba mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, nie zaszkodzi mieć też trochę trochę koron - atrakcje Jizerki (muzeum i gospody) czekają ;-)

Cechy trasy:
  • start i meta w Jakuszycach
  • długość trasy ok. 22 km
  • różnica wysokości 212 m (od 784 do 996 m n.p.m.)
  • nawierzchnia - szutrowe drogi, górskie ścieżki i kawałek asfaltu.

Zaczynami bieg na parkingu koło stacji benzynowej Muller w Jakuszycach.
Początkowo biegniemy asfaltową drogą w stronę Rozdroża pod Cichą Równią, lecz za torami kolejowymi skręcamy gwałtownie w lewo, w drogę która zaprowadzi nas na Polanę Jakuszycką. Tam pod przekaźnikiem telefonii komórkowej odnajdujemy czerwony szlak turystyczny, który przez “Samolot” prowadzi do stacji turystycznej Orle. W stronę przejścia granicznego na rzece Izerze prowadzą dwie drogi: pierwsza przez Granicznik - szlak zielony (polecam ją wtedy gdy jest sucho), lub droga rowerowo-narciarską wokół Granicznika. Szlak zielony jest krótszy, jednak liczyć się trzeba ze stromym, dość niebezpiecznym zbiegiem po korzeniach do mostu w dolinie Izery. Po przekroczeniu rzeki biegniemy dalej czeskim szlakiem żółtym, który prowadzi do centrum Jizerki. Po wybiegnięciu z lasu pojawia się przepiękna panorama tej górskiej miejscowości. Biegniemy obok Muzeum Izerskiego, dawnej huty szkła i remizy. Wypatrujemy ścieżki oznakowanej ukośna zieloną kreską na białym tle - dróżki dydaktycznej poprowadzonej wzdłuż Szafirowego Potoku przez torfowiska Jizerki. Podziwiając piękne widoki robimy pętlę i wracamy do centrum Jizerki. Biegniemy dalej znanym już nam szlakiem żółtym do mostu na Izerze, po przekroczeniu granicy kierujemy się w lewo i biegniemy drogą rowerowo-narciarską prowadzącą wokół Granicznika do stacji turystycznej Orle. Dalej początkowo wracamy biegnąc szlakiem czerwonym, lecz uwaga, w miejscu gdzie czerowony szlak opuszcza szeroką szutrową drogę i skręca w prawo, biegniemy dalej prosto, by po ok. 5 km dotrzeć do Rozdroża pod Cichą Równią. Później czeka nas jeszcze długi zbieg do parkingu przy stacji benzynowej Muller w Jakuszycach.

Trasę można oczywiście przebiec zimą na nartach biegowych, z tym, że w tym przypadku absolutnie nie polecam skrótu przez Granicznik (między Orlem a mostkiem na Izerze) - trzeba skorzystać ze szlaku narciarskiego prowadzącego do przejścia granicznego.

Zdjęcia



CDN

9 sierpnia 2010

Trasa biegowa (Góry Izerskie) Jakuszyce - Orle - Jakuszyce




Przedstawiam moją kolejną propozycję na wycieczkę biegową w Górach Izerskich, z uwagi na jej niewielką długość - ok. 11,5 km mogą ją przebyć początkujący biegacze, którzy chcą posmakować treningu w górach. Trasa jest łatwa i obfituje w piękne widoki, w razie załamania pogody można schronić się (i przeczekać np. burzę) w stacji turystycznej Orle. Zaawansowani mogą np. próbować złamać 1 godzinę, czy pobić swoją “życiówkę” ;-).



Cechy trasy:
  • start i meta w Jakuszycach,
  • długość trasy - 11,5 km
  • różnica wysokości - 158 m (od 825 do 983 m n.p.m.)
  • nawierzchnia - szutry, kawałek asfaltu.


Start i meta znajduje się na parkingu obok stacji benzynowej Muller w Jakuszycach.
Zaczynamy bieg kierując się pod górę asfaltowo-szutrową drogą w stronę torów kolejowych Szklarska Poręba - Jakuszyce, droga ta zaprowadzi nas po około 3 km do Rozdroża pod Cichą Równią. Przy Rozdrożu jest skrzyżowanie szlaków turystycznych, należy udać się dalej nieznakowaną drogą, która biegnie w lewo za wiatą (zimą bywa ona oznaczana jako “trasa Elektrowni Turów”) i prowadzi do stacji turystycznej Orle. Koło Orla docieramy do szlaku czerwonego którym powrócimy przez “Samolot” (podbieg i widoki!) na Polanę Jakuszycką, dalej został nam jeszcze kawałeczek wzdłuż drogi w stronę Szklarskiej Poręby na parking przy stacji benzynowej Muller.


Trasa jest oczywiście możliwa do przebiegnięcia w zimie na nartach biegowych, lecz należy pamiętać, że nie jest ona tak łatwa jak w lecie, trzeba dysponować umiejętnościami narciarskimi koniecznymi do bezpiecznego zjazdu do Orla (w miarę łatwo) no i z “Samolotu” na Polanę Jakuszycką (tu już zdecydowanie trudniej, ale satysfakcja większa :-) ).
Aktualizacja! Ze względu na duży ruch narciarski, polecany jest przebieg w odwrotnym kierunku, czyli z Jakuszyc czerwonym szlakiem na Samolot i dalej do Orla. Ze względów bezpieczeństwa nie należy zjeżdżać  z samolotu do Jakuszyc!

Zdjęcia:

CDN

8 sierpnia 2010

Trasa biegowa (Góry Izerskie), Jakuszyce - kamieniołom kwarcu Stanisław - Biała Dolina - Jakuszyce



Przedstawiam jedną z moich ulubionych tras w Górach Izerskich.

Cechy trasy:
  • start i meta w Jakuszycach.
  • długość - 16,5 km
  • różnica wysokości 267 m (od 783 do 1050 m n.p.m.)
  • nawierzchnia - szutry, asfalt, górskie kamieniste ścieżki.
Start i meta znajduje się w pobliżu pierwszego przystanku autobusowego w Jakuszycach patrząc od strony Szklarskiej Poręby, przy leśniczówce.
Bieg rozpoczynamy piękną szutrową drogą, która widoczna jest, gdy staniemy plecami do wiaty przystanku autobusowego. Biegniemy ją do momentu dotarcia do pierwszej drogi odbijającej w lewo, tu skręcamy w nią i od tego miejsca rozpoczynamy podbieg, przebiegamy przez tory kolejowe, konsekwentnie trzymamy się głównej ścieżki, która zaprowadzi nas do asfaltowej drogi dojazdowej (tu w prawo!) do kamieniołomu kwarcu Stanisław w Górach Izerskich. Jeśli warunki pogodowe są dobre - warto zwiedzić tę najwyżej w Polsce położoną kopalnie odkrywkową. Tuż przed samym kamieniołomem wybieramy szutrową drogę, wzdłuż której biegnie linia telefoniczna. Po pewnym czasie dołącza do niej niebieski szlak turystyczny prowadzący do Szklarskiej Poręby, ten odcinek jest moim zdaniem najtrudniejszy, gdyż prowadzi bardzo stromą kamienistą drogą. Gdy dobiegniemy do Białej Doliny (dzielnicy Szklarskiej Poręby) wypatrujemy ul. Stefana Żeromskiego, która poprowadzi nas obok Chaty Rumcajsa i Chaty Robaczka do drogi prowadzącej wzdłuż torów kolejowych ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Drogą tą kontynuujemy bieg, aż do momentu gdy dobiegniemy do jej końca, w tym miejscu na skrzyżowaniu dróg leśnych wybieramy drogę w lewo przez tory kolejowe, która zaprowadzi nas do miejsca, w którym zaczęliśmy bieg.

Trasę oczywiście można przebiec zimą na nartach biegowych. 


CDN

4 sierpnia 2010

Trójkowa akcja: Biegam, bo lubię

Dziennikarz Programu Trzeciego PR Krzysztof Łoniewski i lekkoatleta Paweł Januszewski rozmawiają na antenie o tym, jak trenować, by skutecznie realizować swoje biegowe cele. Audycje można wysłuchać w czwartki o 17.20 w popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki lub w internecie pod adresem:

CDN.